TRIDUUM PASCHALNE 2020 r.
WIELKI CZWARTEK
W Wielki Czwartek sprawujemy pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godzinie 18:00. Po Mszy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy oraz adoracja do godziny 22:00.
WIELKI PIĄTEK
W Wielki Piątek przeżywamy dzień Zbawczej Śmierci Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się w całym Kościele Katolickim Mszy św. Przez cały dzień od godziny 8:00 okazja do adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy.
Bardzo proszę wszystkich o odprawianie w tym dniu Drogi Krzyżowej w domu przed krzyżem indywidualnie lub z całą rodziną.
Liturgia Wielkiego Piątku z odsłonięciem i adoracją krzyża rozpocznie się o godzinie 18:00. Po liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. W tym roku strażacy nie będą trzymać straży przy grobie. Adoracja Chrystusa w grobie do godziny 22:00. W tym roku nie będziemy adorować krzyża przez pocałunek, ale będziemy oddawać mu cześć przez głęboki skłon lub przyklęknięcie. Krzyż będzie ustawiony w pionie w prezbiterium na specjalnej podstawie. Okażmy całym sercem miłość Zbawicielowi za dzieło odkupienia. Zachęcamy, aby w domach w Wielki Piątek i Wielką Sobotę do liturgii Paschalnej był wyeksponowany krzyż, aby z domownikami oddawać Zbawicielowi należną cześć.
W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy.
WIELKA SOBOTA
W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim w dalszym ciągu rozważając Mękę i Śmierć Pana Jezusa. Przez cały dzień od godziny 8:00 można adorować Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim oraz krzyż w prezbiterium świątyni.
Nie będzie poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku „święconka” ma charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem w Wielką Niedzielę modlitwę wypowiada jeden z domowników: ojciec, matka lub inna dorosła osoba. Tekst do pobrania w załączniku lub na stronie diecezji sandomierskiej.
O godzinie 18:00 rozpocznie się Liturgia Wielkiej Soboty. Nie będzie ogniska ani poświęcenia ognia. Na początku liturgii w prezbiterium zostanie poświęcony Paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Adoracja Najświętszego Sakramentu po zakończonej liturgii w Grobie Pańskim do godziny 22:00.
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
Adoracja Pana Jezusa wystawionego w Grobie Pańskim od godziny 5:00. Nie będzie procesji rezurekcyjnej. O godzinie 6:00 przeniesiemy Najświętszy Sakrament z pustego grobu do głównego ołtarza, nastąpi błogosławieństwo i rozpocznie się Msza św. Następne Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania o 9:00, 10:30, 12:00 i o 17:00.
Błogosławieństwo przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego
Pobierz Modlitwę: Kliknij powyżej (plik pdf)